Růženin lom

Růženin lom v Brně

Jen pár kroků od brněnských sídlišť a městského ruchu se schovává místo, které jako by patřilo do úplně jiného světa. Růženin lom, dříve kamenolom na svazích Hádů, se dnes proměnil v klidné útočiště plné vody, zeleně a zpěvu ptáků. Voda sem proudí z pramene, který po ukončení těžby postupně zaplnil dno bývalého lomu a vytvořil jezírka s až překvapivě čistou hladinou.

Co bylo kdysi hlučným průmyslovým areálem, je dnes kouskem divoké přírody, kde vedle mokřadních rákosin rostou stepní květiny a kde se potichu mihne užovka nebo zabliká křídlo vzácného motýla. Růženin lom je nejen domovem vzácných druhů, ale také vyhledávaným cílem výletníků – ať už na krátkou procházku, piknik, pozorování přírody nebo jen na chvíli klidu v příjemném prostředí. Patří k evropsky významným lokalitám a rozhodně stojí za návštěvu.

Růženin lom (14)

Jaké je focení v Růženině lomu?

Těhotenské focení Růženin lom

Co na vás během focení v Růženině lomu čeká?

Tehotenske foceni v Ruzenine lomu

Focení v Růženině lomu je příjemná procházka přírodou. Nejčastěji využíváme prostory kolem vody a skalních útvarů. Doporučuji vzít pohodlnou obuv, abyste se během focení cítili příjemně. Pokud plánujete romantické či rodinné focení, světlé oblečení či jemné pastelové tóny vždy působí velmi harmonicky s prostředím.

Kdy je nejlepší čas na focení  Růženině lomu? Nejkrásnější fotografie pořídíme během tzv. zlaté hodiny, tedy hodinu před západem slunce, kdy je světlo nejjemnější a prostředí získává nádherný, měkký nádech.

Těším se na vás v nádherném prostředí Růženina lomu, kde společně zachytíme vaše jedinečné okamžiky.

Jak se do růženina lomu dostat?

Jak se do Růženina lomu dostanete? Můžete na krátký čas zaparkovat přímo u něj nebo zaparkovat na parkovišti u Mariánského údolí, odkud je lom pohodlně dostupný pěšky za asi 10-15 minut.

  • Nejrychleji autem (bohužel přes zákaz vjezdu). Parkoviště je přímo před lomem.
  • Parkovat je možné od 16:00 zdarma na poliklinice na ulici Horníkova
  • Veřejnou dopravou na zastávku Podbělová, nebo Velká Klajdovka

Růženin lom leží na rozhraní městských částí Líšeň a Maloměřice, na svahu kopce Hády asi 8 km od centra Brna. Pěší přístup je možný z několika stran. Nejčastější cesta vede z Líšně od konečné zastávky MHD Velká Klajdovka (autobusy a trolejbusy) po značené turistické trase. Kolem lomu prochází žlutě a zeleně značená turistická stezka, která spojuje sídliště Líšeň (ulice Jedovnická) s oblastí Hády a dále s obcí Ochoz u Brna. Z Maloměřic/Obřan se lze ke lomu dostat po jiné cestě vedoucí úbočím Hády (okolí ulice Hády), okolo zastávky Červený písek, která stoupá směrem k lomu zespodu. Obě tyto cesty – zespodu i shora – se setkávají u jihovýchodního okraje Růženina lomu.

Vstup do lomu je možný právě z jeho jihovýchodního cípu, kde turistická stezka prochází kolem brány do areálu. Ta je oficiálně uzavřená, ale zpravidla bývá pootevřená nebo je vedle ní proděravené oplocení, kterým návštěvníci do lomu vstupují.

Autem lze dojet jen k okraji lokality – např. do Líšně na parkoviště v okolí Velké Klajdovky. Přímo k bráně lomu je vjezd zakázán (vyhrazen jen pro obsluhu). Návštěvníci tedy musí posledních pár set metrů dojít pěšky. Celý okruh kolem lomu i s prohlídkou uvnitř je poměrně krátký, asi 2–3 km; procházku lze zvládnout přibližně za 1,5 až 2 hodiny pohodlné chůze. Terén v lomu je částečně nerovný (hlinité cesty, kameny) a k jezírkům vedou úzké pěšinky, proto je vhodné volit pevnou obuv a zvýšenou opatrnost, zejména po dešti.

Růženin lom zblízka: Příroda vás překvapí

„Když sejdete dolů do Růženina lomu, rázem se ocitnete v místě, které je pestré jako obraz od impresionisty. Na malé ploše se tu střídá svěží zeleň rákosí, hladiny klidných jezírek a suché, sluncem vyhřáté stráně porostlé stepními květy. Díky tomu tu vedle sebe žijí tvorové milující vodu i ti, kterým vyhovuje sucho a teplo. Tahle mozaika přírody je v Brně opravdu jedinečná.

Co tu roste? Zvláštní krásky i známé kvítí

Růženin lom je malý ráj pro botaniky, ale nadchne i ty, co jen rádi koukají pod nohy. V mokřadech kolem jezírek roste například kruštík bahenní nebo prstnatec pleťový – dvě krásné orchideje, které v Brně jen tak někde neuvidíte. Vlhké prostředí navíc přeje i vzácným přesličkám, které připomínají miniaturní stromečky z pravěku.

Naopak výš, kde je sucho a kamenité stráně, se daří typickým stepním rostlinám. V jarních měsících můžete zahlédnout koniklec velkokvětý – fialovou chlupatou krasavici, která patří mezi symboly jižní Moravy. Najdete tu ale i méně nápadné, zato vzácné druhy jako oman mečolistý, bílojetel německý nebo poslední pelyněk pontický na Hádech. Když lom rozkvete, je to hotová botanická přehlídka.

Kdo tu žije? Had, co neškodí, i vlaštovky nocležnice

A co živočichové? Ti tu mají svoje království stejně jako rostliny. Ve vodě to žije – od drobného hmyzu až po malé rybky. Na březích se občas objeví užovka obojková, která sice vypadá trochu hrozivě, ale je naprosto neškodná. Ráda tu loví rybky nebo žáby a v létě se nechá i celkem v klidu pozorovat.

Když se zadíváte do rákosí, možná uslyšíte chřástala vodního – plachého a vzácného obyvatele mokřadů, který se jen tak neukáže, ale ozve se. A pokud se sem vydáte za teplého letního večera, můžete pozorovat, jak se nad jezírky snášejí stovky vlaštovek, které tu nocují. Je to zvláštní a tichý přírodní divadlo.

Na slunných svazích se pak prohánějí ještěrky, občas vám přes cestu přeběhne nějaký ten brouk a v teplejších měsících tu poletují motýli – někteří dokonce z chráněných druhů, které přilétají z okolních stepních rezervací.

Abychom byli úplně upřímní – v jezírkách moc obojživelníků nenajdete. I když se tu žáby občas objeví, voda je na jejich rozmnožování trochu moc rybí a málo výživná. Ale to lom na kráse nijak neubírá – přírody je tu víc než dost.“

Růženin lom: Lom, který si příroda vzala zpátky

Růženin lom dnes není jen hezké místo na výlet – je to taky důležitý kousek chráněné přírody. Oficiálně spadá pod tzv. významné krajinné prvky, což je trochu krkolomný název pro území, která mají mimořádnou hodnotu pro krajinu, rostliny, zvířata i lidi. A právě tady se to všechno krásně potkává.

Lom je také součástí evropsky chráněné oblasti Jižní svahy Hádů, která spadá do programu Natura 2000. Nejde tedy jen o „místo, kde je pěkně“, ale o kus přírody, který si zaslouží péči a respekt. I když samotný lom není vyhlášený jako přírodní rezervace, spadá pod širší ochranu celého hádeckého území – včetně nedalekých stepních lokalit, jako je Velká Klajdovka nebo Kavky, kde každé jaro rozkvétají stovky druhů květin.

Lom jako přírodní laboratoř

To, že dnes můžeme po Růženině lomu chodit a kochat se výhledy, není samozřejmost. Po těžbě zůstal zdevastovaný prostor plný odpadu, sutě a popílku. Jenže pak se spojily síly – přírody, dobrovolníků a odborníků – a ukázalo se, že i zničená krajina se dá vrátit zpátky k životu.

Místo toho, aby se vše srovnalo se zemí a osázelo trávníkem, se tu vsadilo na přirozený návrat přírody. A ono to fungovalo. Dnes je lom učebnicovým příkladem úspěšné rekultivace. Biologové sem vodí studenty, ochranáři sem píší odborné články – ale i obyčejní návštěvníci si mohou všimnout, jak si příroda postupně bere místo zpět.

Kdo chce, může si projít Stezku rákosím – krátkou dřevěnou lávku mezi jezírky. Je to klidná a krásná trasa, kterou zvládnou i děti nebo starší lidé. Informační panely vás přitom seznámí s tím, co kolem sebe vlastně vidíte. A pokud chcete vědět víc, navazuje na ni delší naučná stezka „Hádecké lomy a okolí“, která vás zavede i mimo lom.

Příroda není bezbranná – ale potřebuje pomoc

Růženin lom si lidé oblíbili, a to je skvělé. Jenže jak to tak bývá, oblíbená místa to někdy od návštěvníků i „odnesou“. Každé léto sem míří stovky lidí – někdo na procházku, jiný si tu chce udělat piknik, někteří se i vykoupou (i když by neměli). A to má dopad.

Odpadky, sešlapané rostliny, rušení ptáků a zvířat – to všechno přírodu zraňuje. Voda v jezírkách se kalí, rákosí trpí, a chřástal nebo užovka mají najednou mnohem méně klidu. Správci lokality a dobrovolníci se snaží místo udržet v dobré kondici – každý rok tu sbírají hromady odpadků, kosí zarostlé plochy a vysvětlují návštěvníkům, proč je tohle místo tak cenné.

Proto u vstupu najdete tabule s prosbou o ohleduplnost. A proto se hodí si při návštěvě připomenout: jsme tu na návštěvě. A když se budeme chovat slušně – nevstupovat do vody, nešlapat po květinách, nehulákat, nekrmit zvířata a nenechávat po sobě nepořádek – odmění se nám to místem, kam se budeme chtít vracet. Příroda nám totiž umí nabídnout hodně – ale potřebuje, abychom s ní hráli fér.

Kam se vydat kolem Růženina lomu? Tady nuda nehrozí

Růženin lom je skvělé místo, ale není nutné končit výlet hned po krátké procházce mezi jezírky. Okolí Hádů nabízí spoustu dalších přírodních zajímavostí – ať už jste zdatný turista, rodina s dětmi, nebo si jen chcete na chvíli odpočinout v přírodě. Tady je pár tipů, kam se vydat dál:

  1. Naučná stezka Hádecké lomy a okolí

Přímo okolo Růženina lomu vede krátká naučná stezka, která vás provede místní přírodou, historií těžby i geologickými zajímavostmi. Má asi 2 kilometry, takže ji zvládnou i menší děti nebo ti, co zrovna nemají turistickou náladu. Osm zastavení s informačními tabulemi vám přiblíží nejen samotný lom, ale i jeho okolí. A pokud vás to bude bavit, můžete pokračovat dál – stezka totiž navazuje na trasy vedoucí přes hřeben Hádů až do údolí Říčky. Tam už na vás čeká třeba jeskyně Pekárna nebo další staré lomy schované mezi stromy.

  1. Lamacentrum Hády

Pokud vyrážíte s dětmi, určitě nevynechejte Lamacentrum, které najdete hned vedle, v areálu opuštěného lomu přezdívaného „Džungle“. Tady si děti (a často i dospělí) mohou pohladit nebo nakrmit lamy, ovce, králíky či kozy, projít se geologickou stezkou pro bosé nohy a dozvědět se něco o místní krajině trochu jinak – zábavně a hravě. Otevřeno bývá hlavně o víkendech, tak si předem mrkněte na web nebo sociální sítě.

  1. Vyhlídky, které stojí za to

Jestli máte rádi výhledy, stačí vyjít nahoru ke Klajdovce. Odtud se otevře nádherný pohled na celé Brno a okolní kopce. Za pěkného počasí tu uvidíte opravdu daleko – a večer tu bývá západ slunce jak z pohlednice. V blízkosti najdete i stepní stráně a chráněné lokality jako Velká Klajdovka nebo Kavky, které každé jaro rozkvétají barevnými květy a přitahují motýly i fotografy. Jen tak se tu projít je malý svátek pro všechny smysly.

  1. Do romantického Mariánského údolí

Máte-li chuť na delší trasu, vydejte se z Růženina lomu přes hřeben Hádů do Mariánského údolí. Je to krásná cesta přes lesy, malé lomy a krasové útvary. Až dorazíte dolů, čeká vás klidné údolí s rybníky, občerstvením a spoustou míst k odpočinku. Ideální na celodenní výlet, který zvládne i průměrně zdatná rodina.

  1. Směr Bílovice nad Svitavou

A pro ty, kdo rádi chodí opravdu daleko, je tu ještě jeden tip: trasa podél řeky Svitavy až do Bílovic. Z Růženina lomu sejdete do Obřan a napojíte se na naučnou stezku spisovatele S. K. Neumanna, která vás povede krásným říčním údolím. Je to klidná, pohodová trasa dlouhá zhruba 10 km, ideální pro relax i hlubší rozhovory po cestě.

 

Fotografie: Růženin lom

Rezervujte si focení v Růženině lomu